رشته ها و مقاطع

مدارک تحصیلی دانشگاهی
کاردانی (Associate’s Degree)
کارشناسی (Bachelor’s Degree)
کارشناسی ارشد (Master of Arts & Master of Science)
دکتری (= Doctor of Philosophy)

کاردانی
کاردانی یا فوق دیپلم،دوره ای از آموزش عالی استکه پیش نیاز آن ،دیپلم متوسطه یا مدرک پیش دانشگاهی است.تعداد واحد های درسی این دوره 68 الی 72 واحد است.طول دوره ی کاردانی معمولا 2 سال است اما سقف مجاز تحصیل ،3 سال در نظر گرفته شده است.

کاردانی بر دو نوع است:

کاردانی پیوسته
کاردانی نا پیوسته
کاردانی پیوسته: برای شروع به تحصیل در این مقطع داشتن مدرک دیپلم و شرکت در آزمون کاردانی پیوسته الزامی است.این مقطع مختص فارغ التحصیلان هنرستان های کار و دانش و فنی و حرفه ای است .

کاردانی ناپیوسته:برای شروع به تحصیل در این مقطع لازم است تا داوطلب در آزمون سراسری شرکت کند.کاردانی ناپیوسته ویژه ی فارغ التحصیلان دوره ی پیش دانشگاهی است.

کارشناسی
کارشناسی یا لیسانس به دوره ای از آموزش عالی اطلاق می شود که معمولا طی 4 سال به اتمام میرسد.

کارشناسی بر دو نوع است:

کارشناسی پیوسته:برای تحصیل در این دوره بایستی مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی داشته باشیم و در آزمون سراسری پذیرفته شویم.تعداد واحد های درسی برای رشته های فنی و مهندسی، 130 تا 140 واحد و برای رشته های غیر فنی و مهندسی ،130 تا 135 واحد است.

کارشناسی ناپیوسته:پیش نیاز این دوره مدرک کاردانی و پذیرش در آزمون کاردانی به کارشناسی است.مدت زمان تحصیل در این دوره به طور معمول ،2 سال و تعداد واحد های درسی 65 تا 70 واحد درسی است.

کارشناسی ارشد
دانشجو برای ورود به مقطع تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس، بایستی مدرک کارشناسی داشته باشد و در آزمون سراسری کارشناسی ارشد پذیرفته شود.کارشناسی ارشد نیز به دو نوع پیوسته و ناپیوسته تقسیم بندی می شود:

کارشناسی ارشد پیوسته:این دوره از اموزش عالی در مورد رشته های تحصیلی خاص انجام می گیرد و مدرک پیش نیاز ورود به این دوره ،دیپلم یا مدرک پیش دانشگاهی است.تعداد واحد های درسی این دوره بر حسب رشته تحصیلی 172 تا 182 واحد می باشد و پذیرش در این مقطع ،از طریق آزمون سراسری انجام می شود.

کارشناسی ارشد ناپیوسته:مدرک مورد نیاز برای این دوره مدرک کارشناسی است و داوطلبان با پذیرش در آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد می توانند وارد این دوره از تحصیل گردند.برای اخذ مدرک بایستی 28 تا 32 واحد درسی گذارنده شود که انجام پایان نامه ارشد هم جزو این واحد ها محسوب می گردد.این دوره معمولا 2 سال به طول می انجامد.

دکتری
بالاترین مقطع تحصیلی دانشگاهی دکترا یا دکتری است.کسب مدرک دکتری،نیازمند 2 الی 6 سال تحصیل و پژوهش پس از دوره ی کارشناسی ارشد و ارائه ی پایان نامه ی دوره ی دکتری است.مدرک دکتری ،معادل مدرک PhD در دانشگاه های اروپایی و آمریکایی است.

دکترای تخصصی
دکتری تخصصی بالاترین مدرک دانشگاهی در جهان است که معمولا در تمامی رشته های زیر مجموعه های علوم پایه ،علوم انسانی ،منابع طبیعی و کشاورزی ،هنر و فنی و مهندسی تحصیل می گردد.برای بدست اردن این مدرک داشتن مدرک دکترای حرفه ای و یا کارشناسی ارشد الزامی است. در بعضی از رشته‌ها بویژه رشته‌های گروه پزشکی ،قبل از گرفتن مدرک دکترای تخصصی ،دانشجو باید برد تخصصی در آن رشته را بگیرد.

نکته: دوره های پس از دکترای تخصصی که پسا دکترا (Post Doctorate) نامیده می شود ،فقط تجربه کاری به شمار می رود و مدرک دانشگاهی محسوب نمی گردد.

دکترای حرفه‌ای
در تمامی دانشگاه های دنیا،مدرک دکترای حرفه ای به عنوان مدرک دکترا در رشته های کلینیکال (پزشکی ،دامپزشکی و دندانپزشکی) شناخته می شود.اما در ایران علاوه بر این رشته ها ،در رشته داروسازی و بیوتکنولوژی هم مدرک دکترای حرفه ای اعطاء می گردد.

برای ورود به این دوره از تحصیل،با در دست داشتن مدرک پیش دانشگاهی می توان در کنکور شرکت کرد .طول مدت تحصیل در این دوره برای تمامی رشته ها به غیر از دندانپزشکی، 7 سال می باشد و برای دندانپزشکی 6 سال است.بعد از اتمام دوره ی تحصیل فدانشجو با ارائه ی پایان نامه دکترای حرفه ای مدرک خود را دریافت می کند. این مدرک بالا تر از کارشناسی ارشد می باشد و معادل مدرک Proffesional Doctorate در دانشگاه های جهان است.دکترای تخصصی تکمیل کننده ی دکترای حرفه ای است و اگر مدرک دکترای حرفه ای داشته باشید می توانید برای کسب تخصص اقدام نمایید.